Ризик ускладнень і смерті від COVID-19 набагато більший серед вагітних.
Після ретельних досліджень Центр з контролю і профілактики захворювань США (Center for Disease Control and Prevention, CDC), а також десятки тисяч акушерів, сімейних лікарів та інших акушерів-гінекологів наполегливо рекомендують робити щеплення від COVID-19 вагітним жінкам і годуючим мамам.
Коли мова заходить про Ваше здоров’я та здоров’я Вашої дитини, мати точну інформацію життєво важливо. Цей ресурс оновлюється з урахуванням останніх досліджень щодо безпеки вакцин, вагітності та COVID-19.
Знайдіть відповіді на всі свої питання, підготовлені медичними фахівцями, з посиланнями на перевірені дослідження.
Численні дослідження, в яких взяли участь тисячі вагітних жінок і годуючих мам,показали, що щеплення від COVID-19 безпечне й ефективне. Більше 100 000 вагітних жінок у США вже отримали одну з вакцин COVID-19.
Ми додали складену таблицю Google Документи, яка підсумовує результати понад 25 досліджень у різних країнах щодо безпеки вакцинації проти COVID-19 під час вагітності, які охоплюють понад 315000 вагітних жінок. Загалом жодне з цих досліджень не виявило шкідливого впливу вакцинації проти COVID-19 на результати вагітності. Деякі дослідження показали, що жінки, вакциновані проти COVID-19, мали менший ризик передчасних пологів, мертвонародження, народження маленької дитини або народження дитини, яка потребує госпіталізації у відділення інтенсивної терапії новонароджених. Це означає, що ці дослідження показали, що вакцинація проти COVID-19 сприяла більш здоровим результатам вагітності. Якщо ви читаєте цей документ, у ньому використовуються абревіатури для опису численних результатів вагітності, які вивчалися. Ось, що деякі з цих абревіатур означають. PTB означає передчасні пологи, які відбуваються щонайменше на 3 тижні раніше передбачуваного терміну пологів. NICU — відділення інтенсивної терапії новонароджених. SGA означає народження меншої дитини, ніж можна було б очікувати, виходячи зі строку (гестаційного віку) вагітності.
Дякуємо Вікі Мале, викладачці репродуктивної імунології в Імперському коледжі Лондона, за оновлення цього документа.
Джерело:
https://docs.google.com/document/d/19FNXcmdI0MU6RPmvKYo_g9zEWPKl2-l760OX_8zww3E/edit
Так. Щеплення від кашлюку та грипу під час вагітності рекомендується проводити вже кілька десятиліть, і воно входить до звичайного графіку підтримки здорової вагітності. Наразі наполегливо рекомендується робити також щеплення від COVID-19.
Джерело: CDC: Vaccines During and After Pregnancy
Чудове питання!
На жаль, тисячі людей здивувалися, коли, незважаючи на дотримання заходів безпеки, заразилися COVID-19. Важко контролювати кожен можливий контакт із хворобою, особливо коли маски носять не в усіх громадах. Дельта-варіант COVID-19 дуже заразний і в два рази більш контагіозний, ніж оригінальний штам COVID-19. Він так само заразний, як вітряна віспа. Враховуючи ризик зараження COVID-19 під час вагітності та безпеку вакцин проти COVID-19, наполегливо рекомендується робити щеплення під час вагітності або грудного вигодовування. Це найкращий спосіб захистити себе і свою родину.
Ні.
Поширені побічні ефекти різних вакцин включають лихоманку, відчуття втоми, головний біль і ломоту в тілі, тобто це такі ж побічні ефекти, що зустрічаються й у невагітних.Цікавий факт: за результатами дослідження серед майже 8000 вагітних про такі побічні ефекти, як жар і біль у м’язах, повідомлялося менше, ніж серед невагітних.
Джерело: JAMA Network Open: Short-term Reactions Among Pregnant and Lactating Individuals in the First Wave of the COVID-19 Vaccine Rollout
Ні.
Щорічно в США близько 3-5% дітей народжуються з вродженими вадами розвитку. Серед 1612 жінок, яким зробили щеплення від COVID-19 під час вагітності, 45 народили дитину з вродженими вадами розвитку, що становить 2,7%.Зазвичай це очікуваний показник, який не вказує на будь-яку зв’язок із щепленням від COVID-19.
Джерела
• March of Dimes: Birth Defects And Your Baby
• CDC Awardee COVID-19 Vaccination Planning Meeting
Ні.
Частота викиднів при вагітності в середньому становить від 11% до 22%. У дослідженні за участю 2456 вагітних, яким зробили щеплення від COVID-19, викидень стався у 12,8% випадках. Це типовий очікуваний показник.
Джерела:
• Американський коледж акушерства та гінекології (American College of Obstetrics and Gynecology) In Vitro Fertilization and Early Pregnancy Outcomes After COVID-19 Vaccination
• Медичний журнал Нової Англії (The New England Journal of Medicine): Covid-19 Vaccination during Pregnancy and First-Trimester Miscarriage
• JAMA Pediatrics: Spontaneous Abortion Following COVID-19 Vaccination During Pregnancy
Жодна з вакцин проти COVID-19 не змінює ДНК. Вони в жодному разі не проникають в ядро клітини, тобто центр управління клітиною, де знаходиться ДНК.
Жодна з вакцин COVID-19 не містить мікрочіпа і не може надати вам магнітні властивості. Все це міфи.
Так.
Імунна система дуже вміло виробляє захисні антитіла до різних вакцин або інфекцій одночасно. Щеплення звичайними пренатальними вакцинами, такими як вакцини від грипу та АКДП (коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина), рекомендуються при будь-якій вагітності, і їх можна сміливо поєднуватиз вакцинами проти COVID-19.
Грудне молоко — це набагато більше, ніж просто харчування. Вже давно відомо, що воно захищає немовлят від численних інфекцій, передаючи захисні антитіла від матері до дитини.Результати численних досліджень показали, що грудне молоко тих мам, яким зробили щеплення від грипу під час вагітності, містить захисні антитіла, що можуть передаватися немовляті. Недавні дослідження показали, що захисні антитіла проти COVID-19 передаються з грудним молоком після щеплення від COVID-19.
Джерела:
• PLoS ONE: IgA і нейтралізуючі антитіла до вірусу грипу А в грудному молоці: Рандомізоване дослідження допологової імунізації проти грипу
• Наукова трансляційна медицина (Science Translational Management [sic: Medicine]): МРНК-вакцини COVID-19 викликають диференціальні FC-функціональні профілі антитіл у вагітних, годуючих і невагітних жінок.
• Вакцини (Vaccines): Вакцина проти COVID-19 mRNABNT162b2 викликає реакцію антитіл людини в грудному молоці
• JAMA Pediatrics: Зв’язок індукції, персистенції та нейтралізуючої здатності антитіл до грудного молока з інфекцією SARS-CoV-2 у порівнянні з щепленням вакцинами мРНК
Мене турбує, що фармацевтичні компанії поквапилися з виробництвом вакцини заради фінансової вигоди. Чому мені треба їм вірити, що вакцина безпечна?Вакцину проти COVID-19 розробили швидко, але клінічні випробування для перевірки безпеки та ефективності проводилися доволі ретельно. Зазвичай, виробництво та тестування вакцин проводиться протягом декількох років, оскільки існує безліч бюрократичних та адміністративних перешкод, які часто займають багато часу. Через гостру соціальну потребу ці адміністративні блоки звели до мінімуму, що призвело до скорочення графіку розробки вакцин до декількох місяців, необхідних для проведення ретельних випробувань. І хоча компанії дійсно заробляють на вакцинах, вони часто є найменш прибутковим продуктом у порівнянні з іншими ліками, такими як віагра.
Ми розуміємо, що довіряти фармацевтичним компаніям буває важко, особливо враховуючи їх роль у нинішній опіоїдній кризі. Проте на вакцину, як і раніше, вам не потрібно витрачати кошти, але вона залишається важливим заходом захисту Вашого здоров’я та здоров’я Вашої дитини, так само, як прийом біодобавок під час вагітності та перевірка стану здоров’я.
В Інтернеті, особливо в засобах масової інформації, дуже багато суперечливої інформації. Ми рекомендуємо дотримуватися традиційних методів розвінчання дезінформації:
1. По-перше, визначте джерело інформації, яку ви бачите. Чи авторитетне це джерело? Чи це джерело від наукової організації, яка добре себе зарекомендувала та заслуговує на довіру, наприклад Центр з контролю та профілактики захворювань (CDC), Американський коледж акушерства та гінекології (American College of Obstetrics & Gynecology) або Товариство медицини матері і плоду (Society for Maternal and Fetal Medicine) тощо. Якщо джерелом є приватна особа, які її повноваження? Якщо це важко оцінити, завжди можна запитати у свого акушера-гінеколога. Вони є членами вашої команди з догляду та з радістю допоможуть Вам знайти точну і достовірну інформацію про вакцину проти COVID-19.
2. Знайдіть інформацію з цієї теми в декількох джерелах. Що говорять про цю тему численні експерти, видання та організації?На цій сторінці ми привели всі наші відповіді на питання з посиланням на наукові дослідження та рекомендації авторитетних медичних товариств. В ці дослідження свій вклад внесли тисячі вагітних жінок і годуючих мам.В системі охорони здоров’я щодо моєї громади спостерігається расизм.
Расизм в медицині — це серйозна несправедливість і нездатність підтримати здоров’я спільнот, яким ми покликані служити. Ми визнаємо Ваші цілком обґрунтовані побоювання з приводу вакцини проти COVID-19, враховуючи Ваш життєвий досвід боротьби з расизмом у медичному закладі та медичних установах. Нас турбує непропорційно високий рівень захворюваності COVID-19, пов’язаних з нею страждань і смертей серед кольорового населення. Сподіваємося, що збільшення показників вакцинації, особливо серед вагітних, захистить Ваше здоров’я та здоров’я Ваших дітей. Сподіваємося, що Ви зв’яжетеся з членами родини, яким довіряєте, лідерами громади та медичними працівниками, щоб дізнатися більше про їхній досвід використання вакцини проти COVID-19. Ми наполегливо рекомендуємо зробити щеплення від COVID-19 під час вагітності, щоб захистити своє здоров’я та здоров’я своєї дитини.
Так. У дослідженні 3750 немовлят, що народилися у вагітних з COVID-19, 8,1% новонароджених мали позитивний результат на COVID-19.
Джерело: CDC: Відстеження даних про COVID
Вагітні або ті жінки, які нещодавно завагітніли та заразилися COVID-19, мають більш високий ризик смерті, госпіталізації, необхідності установки дихальної трубки, передчасних пологів або мертвонародження. За короткий час тільки в Міссісіпі від COVID-19 померло 15 вагітних жінок, і 8 з цих смертей сталися за кілька місяців під час піку захворюваності дельта-варіантом у 2021 році. Надмірна вага на початку вагітності або наявність діабету підвищують ці ризики. В цілому, ймовірність смерті вагітних з COVID-19 під час вагітності в 22 рази вища в порівнянні з неінфікованими вагітними.
Коли вагітна жінка хворіє на COVID-19 і потребує апарату штучної вентиляції легенів, одним із способів поліпшити її дихання є народження дитини. Це означає, що передчасні пологи (на кілька тижнів або місяців раніше терміну) можуть допомогти вагітній вижити, але за рахунок здоров’я дитини. Одне дослідження показало, що у невакцинованих вагітних з COVID-19 частота передчасних пологів була на 59% вищою, ніж у вагітних без COVID-19. Передчасні пологи шкодять дитині та можуть привести до серйозних ускладнень, зокрема до відхилень у розвитку та фізичному стані, тривалого перебування у відділенні інтенсивної терапії і навіть загибелі плода.
Джерела
• CDC: Щеплення вагітних від COVID-19 для запобігання серйозних захворювань, смертей і несприятливих наслідків вагітності від COVID-19
• WJTV: 72 ненароджених дитини, 15 вагітних жінок померли через COVID-19 в Міссісіпі
• CDC: Люди з певними захворюваннями
• JAMA Pediatrics: Захворюваність матері і дитини та смертність серед вагітних жінок з інфекцією COVID-19 і без неї
Так. Коли вагітні хворіють на COVID-19, може статися пошкодження плаценти. У вагітних із захворюванням на COVID-19 ризик мертвонародження був удвічі вищий, ніж при ранніх варіантах SARS-CoV-2. Дельта-варіант був пов’язаний з 4-кратним підвищенням ризику мертвонародження. Висока концентрація вірусу була виявлена у мертвонародженого плода в декількох випадках після того, як мати захворіла на COVID-19.
У будь-який час, і чим раніше, тим краще!
Вакцина COVID-19 безпечна для Вас і Вашої дитини на будь-якому терміні вагітності. Враховуючи ризики, пов’язані з COVID-19 під час вагітності та ускладнення для Вашого здоров’я та здоров’я Вашої дитини, чим раніше Ви зможете зробити щеплення, тим більше ви обидва будете захищені.
Департамент охорони здоров’я штату Вашингтон (Department of Health, DOH) рекомендує людям від 18 років і старше вибрати вакцину мРНК COVID-19 (Pfizer-BioNTech або Moderna) замість однокомпонентної вакцини Johnson & Johnson (J&J). Це оновлення відповідає вказівкам та рекомендаціям Консультативного комітету з питань імунізації (Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) при Центрі з контролю та профілактики захворювань та робочої групи з наукового аналізу безпеки західних штатів. Особам, які бажають отримати вакцину J&J, рекомендується звернутися до свого постачальника медичних послуг, щоб обговорити можливі варіанти, оскільки вакцина J&J, як і раніше, буде доступною.
Переважна рекомендація враховує нові дані, представлені комітетом ACIP щодо тромбозу та синдрому тромбоцитопенії або СТЦ. СТЦ — це рідкісне, але серйозне захворювання, пов’язане з утворенням тромбів і низьким вмістом тромбоцитів в крові, що спостерігається у деяких людей, які отримали вакцину J&J. Однак цей захворювання зустрічається рідко. В цілому по країні було зареєстровано 54 випадки СТЦ, включаючи дев’ять підтверджених смертей, що становить частку відсотка від 14 мільйонів введених доз вакцини J&J. Хоча СТЦ спостерігається як у чоловіків, так і у жінок, найбільш схильні до ризику жінки від 30 до 49 років. Якщо протягом трьох тижнів після щеплення вакциною J&J Ви відчуваєте сильний головний біль, біль у животі, біль у ногах або задишку, необхідно звернутися до лікаря.
Відповідно до цієї рекомендації вакцини проти COVID-19 на основі мРНК кращі за вакцини J&J, але J&J все ще залишається варіантом для тих, хто не може отримати мРНК-вакцину.
Всі вакцини проти COVID-19 «навчають» імунну систему розпізнавати, атакувати і знищувати крихітний фрагмент вірусу. Так ваша імунна система «вивчає ворога» і може швидко відреагувати і викликати хвилю імунних клітин, щоб перемогти справжній вірус в майбутньому.
Вакцини Pfizer і Moderna діють шляхом введення месенджерної РНК (мРНК) в м’язові клітини. Клітини виробляють безліч копій спайкового білка COVID-19, який запускає захисну імунну відповідь організму. МРНК швидко руйнується, тому що клітина через кілька днів розщеплює її на маленькі нешкідливі фрагменти. МРНК дуже тендітна, і це одна з причин, чому вакцину Pfizer необхідно зберігати в дуже холодних морозильних камерах. У вакцині проти COVID-19 немає «живого вірусу» або будь-яких інших шкідливих інгредієнтів, що робить вакцину COVID-19 безпечною для вагітних жінок і годуючих мам.
Джерело: CDC: Understanding mRNA COVID-19 Vaccines
Так. На відміну від звичайної інфекції, вакцина змушує організм виробляти потужні захисні антитіла, які успішно передаються плоду під час вагітності. Багато людей перехворіли COVID-19 більше одного разу, що, швидше за все, пов’язано з більш слабкою імунною відповіддю, яка виникає при звичайній інфекції.
Ваше захворювання, швидше за все, буде протікати в дуже легкій формі, а в деяких випадках при інфекції у людей взагалі не буває жодних симптомів. Це означає, що вакцина спрацювала — вона запобігла важкій хворобі, яка могла б вбити Вас або зашкодити Вашій дитині. У дослідженнях вагітних, госпіталізованих з COVID-19, 97% були невакциновані.
Джерело: CDC: Щеплення вагітних від COVID-19 для запобігання серйозних захворювань, смертей і несприятливих наслідків вагітності від COVID-19
Так.
При вагітності рекомендується зробити щеплення бустерною дозою вакцини від COVID-19. Якщо після введення другої дози вакцини від COVID-19 від Pfizer або Moderna пройшло 5 місяців і Ви вагітні, Вам необхідно зробити повторне щеплення.Якщо після введення вакцини Johnson & Johnson минуло 2 місяці, Вам необхідно отримати бустерну вакцину. Повторне щеплення від COVID-19 можна зробити на будь-якому терміні вагітності. Це допоможе імунній системі отримати додатковий «заряд пам’яті», щоб продовжувати захищати Вас і Вашу дитину від впливу COVID-19. Бустерна доза вакцини від COVID-19, якщо Вам можуть зробити щеплення нею, надзвичайно важлива для Вашого захисту та захисту Вашої дитини від важкого перебігу захворювання.
Джерела:
• Американський коледж акушерства та гінекології (American College of Obstetrics and Gynecology): Коронавірус (COVID-19), вагітність і грудне вигодовування: повідомлення для пацієнтів
• Товариство медицини материнства і плоду (Society for Maternal Fetal Medicine, SMFM): Рекомендації лікаря з проведення консультацій щодо щеплення від COVID-19 серед вагітних жінок та годуючих мам
• Американське товариство репродуктивної медицини (American Society for Reproductive Medicine, ASRM): Ведення пацієнтів та клінічні рекомендації під час пандемії коронавірусу (COVID-19)
Відповідно до рекомендацій Центру з контролю і профілактики захворювань США необхідно робити повторне щеплення (бустерною дозою) будь-якою з наявних наразі вакцин проти COVID-19. Терміни проведення повторного щеплення і інформація щодо вибору бустерної вакцини продовжують змінюватися і розвиватися. Будь ласка, ознайомтеся з останньою інформацією щодо повторного щеплення бустерними дозами на ресурсах Центру з контролю і профілактики захворювань США.
Джерела:
• CDC: Бустерні щеплення від COVID-19, порівняльна ефективність вакцин Moderna, Pfizer-BioNTech і Janssen (Johnson & Johnson) в запобіганні госпіталізацій через COVID-19 серед дорослих пацієнтів без імунодефіцитних станів
• medRxiv: Бустерне щеплення від SARS-CoV-2 серед пацієнтів похилого віку: попередній звіт
Здається, що кожні кілька місяців ми стикаємося з новим штамом вірусу COVID-19. У випадку з дельта-штамом повідомлялося, що вагітні, які заразилися цим штамом COVID-19, мають в 2-4 рази вищий ризик важкого захворювання, передчасних пологів і необхідності використання апарату штучної вентиляції легенів. Час покаже, чи будуть нові штами COVID-19 викликати більше або менше інфекцій і важких захворювань у вагітних. Оскільки вагітні є однією з груп з найвищим ризиком розвитку важкого захворювання та смерті від COVID-19, надзвичайно важливо зробити щеплення, отримати бустерну дозу вакцини проти COVID-19 при наявності відповідних показань, дотримуватися обережності, носити маску, соціально дистанціюватися і обмежити контакти з іншими людьми.
Це питання вивчається, але, мабуть, це рідкісне явище.
Зміни в циклі можуть відбуватися менш ніж у 1% людей і носять короткочасний характер. У Великобританії з більш ніж 49,1 мільйона жінок, яким зробили щеплення, було зареєстровано 41 332 повідомлення про можливі зміни менструального циклу (0,0008%).
Менструальний цикл кожної жінки індивідуальний і може мінятися з кожним місяцем — і це звичайне явище. На цикл можуть впливати фізичні вправи, дієта і навіть стрес, так само як і безліч ліків, у тому числі протизаплідні засоби. Кілька досліджень, проведених у різних країнах, показують, що психологічний стрес, викликаний пандемією, призвів до посилення порушень у менструальному циклі. У дослідженні за участю 127 жінок із захворюванням COVID-19 16% помітили зміни в менструальному циклі, які найчастіше проявлялися у вигляді нерегулярних місячних. Цікаво, що жінки, які повідомляли про більшу кількість симптомів COVID-19, частіше мали порушення у менструальному циклі. Таким чином, нерегулярні місячні часто відзначаються після захворювання COVID-19 (16%), особливо коли жінки хворіють, і рідко — після щеплення від COVID-19 (<1%). Додаткові дослідження з цієї теми тривають.
Джерела
• Національний інститут дитячого здоров’я та розвитку (NICHD): Національний інститут здоров’я фінансує дослідження для оцінки потенційного впливу щеплення від COVID-19 на менструацію
• Американський журнал акушерства та гінекології (American Journal of Obstetrics & Gynecology, AJOG): Інфекція SARS-CoV-2 і подальші зміни в менструальному циклі серед учасниць дослідження CoVHORT в Аризоні
• Нові досягнення в ендокринології (Frontiers in Endocrinology): Вплив пандемії COVID-19 на репродуктивне здоров’я жінок
•Журнал досліджень в області акушерства та гінекології (The Journal of Obstetrics and Gynaecology Research): Вплив проблем психічного здоров’я, пов’язаних з COVID-19, на особливості менструального циклу жінок-медиків
• Журнал досліджень в області акушерства та гінекології (The Journal of Obstetrics and Gynaecology Research): Трикутник COVID, тривожність і менструальний цикл
Tак. Зараз є багато досліджень, які підтверджують, що хвороба COVID-19 може тимчасово зашкодити фертильності чоловіка або назавжди зашкодити здатності чоловіка мати ерекцію. Переглянувши бази даних досліджень, Американське товариство репродуктивної медицини заявило: «Жодних доказів будь-якого зв’язку між вакцинами проти COVID-19 і чоловічим безпліддям не виявлено, але було 50 оглядів, 17 коментарів/листів до редакторів і дев’ять оригінальних статей про те, як COVID- 19 захворювання може вплинути на чоловічу фертильність». Нижче ми перерахували деякі способи, за допомогою яких хвороба COVID-19 може зробити це:
1. Тимчасове зниження кількості та якості сперми. Відомо, що важка хвороба (будь-якого виду) знижує кількість сперми у чоловіків на 3-6 місяців, оскільки підвищення температури під час важкої хвороби порушує процес утворення сперми. Тому не дивно, що у чоловіків, які перенесли COVID-19, кількість і якість сперми знизилися. Загалом зміни в кількості сперматозоїдів через інфекцію зазвичай є короткочасними та відновлюються через 3 місяці. Необхідні довгострокові дослідження кількості та якості сперми у чоловіків, які одужують від COVID-19.
2. Набряк і біль у яєчках. Кілька досліджень показують, що приблизно 10-22% чоловіків із захворюванням COVID-19 відчуватимуть набряк яєчок і біль, можливо, через пряму інфекцію яєчок.
3. Імпотенція. Відомо, що COVID-19 ушкоджує кровоносні судини багатьох органів, включаючи легені, серце та мозок, що призводить до підвищення частоти інфарктів та інсультів. Ерекція статевого члена залежить від сильного кровотоку в статевий член і здорових вен, а також від тестостерону. Існує багато повідомлень і досліджень про те, що чоловіки втрачають здатність до ерекції після захворювання на COVID-19, що може бути наслідком пошкодження кровоносних судин, зниження рівня тестостерону та/або психологічного стресу. Як часто це може відбуватися, невідомо.
Джерела
• First International Journal of Andrology: Impaired semen parameters in patients with confirmed SARS-CoV-2 infection: A prospective cohort study
• Canadian Urological Association Journal: Effect of SARS-CoV-2 infection on semen parameters
• The World Journal of Men's Health: Evaluation of SARS-CoV-2 in Human Semen and Effect on Total Sperm Number: A Prospective Observational Study
Ні. Тисячі жінок завагітніли після отримання однієї чи кількох вакцин проти COVID-19. Більше 4800 людей мали позитивний тест на вагітність після отримання першої дози вакцини Pfizer або Moderna від COVID-19. В іншому звіті зафіксовано понад 1000 людей, які завагітніли після отримання будь-якої вакцини проти COVID-19. Медичні товариства, які обслуговують жінок, які бажають завагітніти, переважно рекомендували людям, які планують завагітніти, отримати вакцину. Дослідження, які включали пацієнтів, які проходили лікування безпліддя, які також отримали вакцину від COVID-19, показали, що не було проблем з імплантацією або раннім розвитком вагітності.
Крім того, немає жодного зв’язку з чоловічим безпліддям після отримання вакцини проти COVID-19. Насправді кількість і якість сперми вивчали у чоловіків до і після вакцинації проти COVID-19. Не тільки не було виявлено шкідливих наслідків, але й кількість сперматозоїдів була фактично вищою після вакцинації. Це було в межах нормальних індивідуальних коливань і не вважається, що це пов’язано з вакцинацією.
Джерела:
• The New England Journal of Medicine: Preliminary Findings of mRNA Covid-19 Vaccine Safety in Pregnant Persons
• COVID-19 Vaccination Coverage Among Pregnant Women During Pregnancy — Eight Integrated Health Care Organizations
• The American College of Obstetricians and Gynecologists: COVID-19 Vaccination Considerations for Obstetric–Gynecologic Care
• American Society for Reproductive Medicine (ASRM): Patient Management and Clinical Recommendations During the Coronavirus (COVID-19) Pandemic
• American Society for Reproductive Medicine (ASRM): Joint Statement Regarding COVID-19 Vaccine in Men Desiring Fertility from the Society for Male Reproduction and Urology (SMRU) and the Society for the Study of Male Reproduction (SSMR)
• JAMA Network: Sperm Parameters Before and After COVID-19 mRNA Vaccination